bremeno karnavalas

[Vokietija] Brėmeno paslaptys, kurių nepastebi turistai

Brėmenas, galbūt, ir nėra tas miestas, kuriame galima praleisti atostogų savaitę, tačiau jis gali tapti puikiu savaitgalio nuotykiu. Ypač tada, kai nėra laiko ištrūkti ilgesniam laikui, bet išskleisti sparnus norisi.

Ramus ir architektūriškai labai gražus senamiestis, vokiška alaus įvairovė ir tikrai gausi virtuvė – pamalonins. Keletas ten esančių parkų taps puikia pasivaikščiojimo vieta, o į senąjį Schnoor rajoną norėsis užsukti bent kelis kartus. Beje, miestas studentiškas, todėl vakare veiksmo tikrai rasite.

Tačiau šį kartą ne apie tai. Išnaršiusi keliasdešimt portalų, blog’ų, forumų ir pasikalbėjusi su vietiniais vokiečiais, susidariau sąrašiuką dalykų, kuriuos turistai paprastai praleidžia pro akis. Štai jis:

Niekada nesustojantis liftas

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=zlP-dwiEW7s&w=640&h=360]

Brėmene vis dar yra vienas iš nedaugelio pasaulyje vis dar veikiančių „paternoster“ liftų. Iš esmės, tai unikalus ir netikėtas, niekada nesustojantis (!) liftas. Liftas neturi durų ir nuolat juda, todėl keleiviai į jį įšoka, o pasiekę reikiamą aukštą – iššoka. Liftas tuo metu – juda. Sako, kad įdomiausia dalis būna tada, kai liftas pasiekia rūsį arba patį viršų. Tiesa, aš šios dalies taip ir nepabandžiau. Vienas toks „paternoster“ liftas yra visai greta centrinės miesto aikštės, ofisų pastate, pavadinimu „Bremer Baumwollbörse“ (adresas: Wachtstrasse 17). Apačioje sėdi administratorius, bet jūs tiesiog užtikrintu žingsniu eikite pro šalį iki priekyje matomų laiptų ir iš karto sukite koridoriuje į dešinę. Beje, geriau netriukšmauti – žmonės čia dirba. Tokių liftų gamyba iš esmės dėl saugumo priežasčių nutraukta 1970-aisiais, tačiau jų yra išlikę apie 230 Vokietijoje ir 68 Čekijoje. Dar po vieną yra Malaizijoje ir Peru.

Pažemintas popiežius

Kelione i Bremena

Pačiame miesto centre, ant pastato, kurį kasdien fotografuoja turistai bei kuris yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, yra vienas reljefas, kurio daugelis nepastebi, o brėmeniškiai ir nesigiria. Ant miesto rotušės esančiame bareljefe pats jo šventenybė popiežius klūpo keturiomis, o jam ant nugaros joja Vokietijos imperatorius. Ir ne tik tai… popiežiui į sėdimąją įsmeigta piemens lazda. Gana gėdinga poza kaip tokiam asmeniui, ar ne? Šio bareljefo žinutė gana paprasta: „Mes šiame mieste ne katalikai. Mes – protestantai!“. Šį 500 metų senumo pasityčiojimą iš popiežiaus rasite priekinėje rotušės sienoje, dešinėje pusėje, iš karto virš kolonos.

Vakarienė bačkoje

paulaners an der slachte

Lietuviai tokiose bačkose įrenginėja pirtis. Vokiečiai – praplėtė restorano teritoriją. Sulindę vidun, įsijungę šildymą ir susėdę ant dviejų šonuose esančių suolų – griebkit po karką, kuri čia puiki, ar kurį kitą tradicinių patiekalų (meniu jie pažymėti). Puikus sprendimas žiemos metu būti kone lauko terasoje arba tais atvejais, kai norite itin intymiai pasikalbėti. Keturiese tikrai tilpsite, 6, tikriausiai, irgi, bet gal ne tiek patogiai. Šios bačkos – bavariško tipo restorane „Paulaners an der Schlachte“, greta Weser upės. Trip Advisor’io vertintojai, beje, sako, kad jis gana neblogas. Kainos – nelabai kandžiojasi.

Akmuo, ant kurio visi spjaudo

Kelione i Bremena

Tiesiai už Bremeno Dom’o (aka Katedros ir didžiausios bažnyčios mieste), yra mažytis akmuo, nuolat skęstantis spjaudaluose. Atskirsite jį ne tik iš to, bet ir iš kryžiaus formos brėžių, o rasite, nors ir sunkiai, šiaurinėje Dom’o pusėje, maždaug 20 m nuo medinių šoninių durų. Kodėl žmonės spjaudo būtent ant šio akmens? Pasirodo 1828 m. čia buvo įvykdyta mirties bausmė serijinei žudikei Gesche Gottfried. Ši persona nunuodijo net 15 žmonių, tarp jų ir vaikų, ir buvo paskutinė, kuriai įvykdyta mirties bausmė Brėmene. Yra dvi versijos, ką žymi minėtas akmuo – tai arba vieta, kur jai buvo įvykdyta bausmė, arba vieta, kur sustojo ridentis nukirsta jos galva. Spjaudamas ant akmens – pasmerki jos nusikaltimą.

Bermudų trikampis

Viertel Bermuda Triangle

Tai trijų gatvių sankirta, aplink kurią – kone 6 ar 7 barai, veikiantys iki pat vėlumos (nors greičiau – paryčių). Tiesa, labiau rekomenduotini jaunimui ar jaunai nusiteikusiems. Bent jau šiuo metu Brėmene vis dar galima rūkyti viduje, todėl dūmų juose netrūksta. Barai – labai „nudrožti“ ir kiekvienas savaip unikalus. Pavyzdžiui, viename galite ant scenos sėdėti kino teatro kėdėse ir stebėti tikrai kinematografišką vaizdą žemiau. Gėrimus, beje, taip pat galima neštis į lauką, jei pavargsit nuo dūmų kvapo. Eidami – pasirūpinkite grynaisiais. Smagi dalis ta, kad čia susirenka vietiniai, dažniausiai jau gerokai po vidurnakčio. Viename iš barų yra stalo futbolas, prie kurio renkasi visi miesto kietuoliai. Veiksmas vyksta – Viertel rajone.

Septyni broliai tinginiai

Kelione i Bremena

Būdami Böttcherstraße gatvelėje, į kurią tikrai pateksite, nepamirškite pakelti akių. Žavu ne tik tai, kas matosi vitrinose ar po kojomis, bet ir tai, kas stūkso ant stogų bei atbrailų. Pasirodo, Brėmeno muzikantai nėra vienintelė legenda, įkūnyta skulptūrose. Böttcherstraße yra Septynių brolių tinginių namas. Turistai jį tikrai pamato, bet retai kada pakelia akis, kad pastebėtų ant namo stogo stovinčias brolių skulptūras. Namas baigtas statyti 1972 m., šios gatvės įkūrėjo Ludwig Roselius iniciatyva. Legenda byloja, kad vietinis fermeris turėjo septynis sūnus, kurie buvo velniškai tingūs. Nerasdami kuo užsiimti Brėmene jie patraukė laimės ieškoti į platųjį pasaulį. Po kiek laiko, žinoma, grįžo. Įgiję patirties broliai pradėjo kasti melioracinius griovius aplink savo tėvo žemes. Tokiu būdu jie sugebėjo apsaugoti Brėmeną nuo upės Weser’io potvynio. Miestelėnai galų gale suprato, kad broliai nėra tinginiai, o atvirkščiai – labai protingi. Tingiąją brolių versiją pastebi kone visi, nes jie pavaizduoti namo sienoje, greta esančio fontano. O štai darbštuoliai broliai – pastato viršuje, ant stogo, išdidžiai žvelgia į miestą.

Pusryčiai maisto turguje

Kelione i Bremena
Už kampo… :)

Pačiame miesto centre, iš kairės katedros pusės, savaitgaliais veikia maisto turgus, kuriame galite puikiai ir net labai gurmaniškai papusryčiauti. Vokiški ir kiti sūriai, kumpiai, užtepai, duona, kelios vietos kavai. Dar visai greta parduoda, o norintiems pašildo, įvairiausiais įdarais gardintus ravioli. Kampe stūkso indiško ir kiniško maisto kioskai. Kelios vietelės turi savo staliukus, perkant iš kitų – teks paieškoti suoliuko.

Samba karnavalas

Kelione i Bremena (5)

Kad ir kaip netikėtai skambėtų, bet samba karnavalas Brėmene vyksta sausio pabaigoje – vasario pradžioje. Tai – kažkas panašaus į mūsiškas Užgavėnes. Visas miestas nusidažo kaukėmis pasidabinusiais žmonėmis, o samba grupės dalyvauja eisenoje su šimtais būgnų. Vakare – vyksta didžiulis pokylis traukinių stotyje. Beje, nepražiopsokit būtent to, ko nepamato turistai. Vakare, prieš pat oficialų atidarymą, mažoje gatvelėje Milchquartier vyksta naktinis šviesų šou su kaukėmis. Gerti karštą vyną su keliais šimtais vokiečių ir stebėti lemputėmis apsikarsčiusias kaukes – būna labai smagu.

*  *  *
NEPAMIRŠK PRISIJUNGTI FACEBOOK’E: KELIONIŲ UŽRAŠAI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *